VÍTEJTE NA FAKULTĚ

Blahopřejeme k přijetí na Filozofickou fakultu (FF) Masarykovy univerzity! Těší nás, že řady studentů druhé největší české univerzity rozšíří další zájemci o kvalitní vzdělávání, společenské i vědecké dění a úspěšnou kariéru. Abychom vám start co nejvíce zpříjemnili, přinášíme ty nejdůležitější informace nejen o studiu. Hodně štěstí a brzy na viděnou na MU!

FAKULTA V ČÍSLECH

15 knihoven
(1 centrální + 14 katederních)

27 kateder, ústavů a seminářů

99 let tradice

126 aktuálně řešených projektů

612 zaměstnanců

7048 studentů

7 DŮVODŮ, PROČ SE TĚŠIT NA FF

TRADICE I ROZVOJ

Filozofická fakulta je jednou ze čtyř zakládajících fakult Masarykovy univerzity, druhé největší univerzity v ČR. Jako respektovaná vzdělávací a výzkumná instituce se výrazně podílí na formování kulturního života města i regionu.

MODERNÍ VÝUKA

Fakulta věnuje velkou pozornost e-learningu, testuje uplatnění tabletů ve výuce. Řada předmětů se vyučuje v inteligentních učebnách, jejichž vybavení umožňuje interaktivní skupinovou výuku. Samozřejmostí je wi-fi ve všech budovách či studijní literatura v digitální podobě.

SVOBODA STUDIA

Kreditový systém vám poskytne prostor pro sestavení rozvrhu podle vlastních potřeb. A budete mít z čeho vybírat – fakulta každý semestr vypisuje tisíce předmětů. Můžete si zapisovat také kurzy jiných fakult a rozšiřovat své dovednosti studiem cizích jazyků v Centru jazykového vzdělávání MU.

NOVÉ VZDĚLÁVACÍ CENTRUM

V areálu FF vyrostlo Centrum podpory humanitních věd (CARLA). Nové prostory odpovídají nejmodernějším trendům organizace výuky, výzkumné práce (HUME lab) i práce s daty.

JEDINEČNÁ KNIHOVNA

Budova Ústřední knihovny FF je architektonickým skvostem neofunkcionalismu. Naleznete v ní tisíce knih, elektronické zdroje, počítače s internetem, prostory pro individuální a skupinové studium i relaxační zónu. Zaměstnanci knihovny pravidelně pořádají kurzy práce s informacemi, správného citování nebo psaní odborného textu. Tyto dovednosti využijete nejen při psaní diplomové práce.

ADMINISTRATIVA ONLINE

Zapomeňte na papírování, většinu administrativy vyřešíte v Informačním systému MU. Registrace předmětů, přihlašování na zkoušky, omluvenky, žádosti, komunikace s učiteli, stahování studijních materiálů… To vše zvládnete z kteréhokoliv počítače.

SPOLKOVÝ ŽIVOT

Studenti humanitních fakult patří mezi nejaktivnější organizátory kulturního života na univerzitě. Na FF působí nejen Nadační fond studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, ale také řada oborových spolků různého zaměření. Nechybí několik divadelních souborů, které hrají česky i v různých světových jazycích, spolek pro studium počítačových her MU Game Studies nebo mužský pěvecký sbor Láska opravdivá.

VZKAZ STUDENTKY

Studovat na Filozofické fakultě MU jsem chtěla už jako gymnazistka. To, že jsem si mohla vybrat dva obory na dvou různých fakultách, je pro mne skvělá příležitost, jak se dozvědět co nejvíc. Co je pro mě ale nejdůležitější: na „fildě“ se prostě cítím dobře.

Anna Laštovičková, obor anglický jazyk a literatura, bakalářské studium

VZPOMÍNKA ABSOLVENTKY

Během studia jsem získala většinu odborných znalostí, které mi pomohly v roce 2013 získat literární ocenění Magnesia Litera za knihu Žítkovské bohyně.

Studium umění mě přimělo myslet na detail, na to, že na všem záleží, že krása spočívá v drobnostech. Studium literatury mě přimělo přemýšlet do šíře – historické i individuální. Myslím, že jsem svět vlastně poznávala skrze knihy. A mám radost, že ho dnes můžu uchopovat skrze ty vlastní.

Kateřina Tučková, obory dějiny umění a český jazyk a literatura; spisovatelka a kurátorka

VZPOMÍNKA ABSOLVENTA

Určitě mě studium naučilo být citlivější k lidem na okraji společnosti a zostřilo můj smysl pro vnímání sociální reality. Fakulta mě zároveň dobře připravila na intermediální svět a hypertextový prostor internetu. Díky dostatečné mediální gramotnosti se mi daří zcela minimálně podléhat propagandě a manipulaci.

Kamil Fila, obor teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury; filmový kritik a recenzent

TIP OD VYUČUJÍCÍHO

Studium historie na FF znamená sblížení se starobylou vědou pojatou moderním způsobem. A to obzvlášť v případě učitelské větve oboru úzce propojené s praxí na středních školách nebo s projektovou výukou v Moravském zemském muzeu či neziskových organizacích.

Historický ústav FF patří mezi špičková pracoviště mezinárodního věhlasu a vyučují zde vůdčí osobnosti v oboru. Spojujícím článkem vědecké práce aplikované ve výuce a profilovým znakem badatelské činnosti je zde již od první republiky zájem o dějiny Moravy ve středoevropském kontextu.

Lukáš Fasora, historický ústav

TIP OD VYUČUJÍCÍ

Studium na FF je příležitostí i závazkem. Škola nabízí motivující prostředí pro ty, kteří se chtějí dozvědět co nejvíc při studiu doma i v zahraničí. Moderní vybavení, snadno přístupné informační zdroje či propracovaný studijní systém jsou tu pro vás. Na vás ale záleží, jestli převezmete odpovědnost za svoji budoucnost a dobu studia maximálně využijete. Inspirující vzory hledejte mezi osobnostmi z řad našich absolventů.

Jana Horáková, ústav hudební vědy

KAM NA ZÁPIS

Fakulta prošla rozsáhlou rekonstrukcí
Fakulta prošla rozsáhlou rekonstrukcí
Na studium nebudete nikdy sami
Na studium nebudete nikdy sami
Ústřední knihovna tvoří srdce areálu FF MU
Ústřední knihovna tvoří srdce areálu FF MU
Fakulta nabízí mnoho míst pro relaxaci a studium
Fakulta nabízí mnoho míst pro relaxaci a studium
Kam se dá vystoupat po schodech vzdělání?
Kam se dá vystoupat po schodech vzdělání?
Nové Centrum podpory humanitních věd (foto: Aleš Ležatka)
Nové Centrum podpory humanitních věd (foto: Aleš Ležatka)
Fakulta spojuje tradice s moderním studiem
Fakulta spojuje tradice s moderním studiem

DO SVĚTA. NA ZKUŠENOU.
ZA STUDIEM.

Zní vám studium v zahraničí jako něco nereálného? Na Masarykově univerzitě může do zahraničí vycestovat na semestr nebo dva každý student, stačí podat přihlášku a projít výběrovým řízením. Šance dostat se ven je rozhodně velká. Nepropásněte tak jedinečnou příležitost, kterou už po studiu mít nebudete.

Využijte nejrozšířenější program Erasmus+, díky němuž vloni na některé z evropských univerzit studovalo přes tisíc našich studentů. Nebo si podejte přihlášku na jednu z  70 partnerských univerzit, například do Brazílie, Austrálie, Číny nebo Kanady. Přes mezinárodní síť ISEP si můžete vybírat ze 150 univerzit v USA a 50 dalších různě po světě. A nový projekt Erasmus mimo Evropu vás pošle na Srí Lanku, do Papuy Nové Guiney nebo třeba do Dominikánské republiky.

Pokud byste přece jenom ocenili více praxe, s programem Erasmus+ můžete „stážovat“ po Evropě, třeba i jako absolventi. A jako freemoveři můžete zavítat do všech koutů světa.

Možností je spousta. Málokterá univerzita v Česku se pyšní takovou mezinárodní spoluprací jako ta naše. Tak neváhejte a vyhlédněte si na interaktivní mapě zahraniční univerzitu, kam byste chtěli jet studovat, už teď.  A nezapomeňte – Masarykova univerzita váš zahraniční pobyt podpoří nemalým měsíčním stipendiem.

czs.muni.cz »     dosveta.muni.cz »

TIPY NA PŘEDMĚTY

Velkou výhodou studia na MU je možnost zvolit si z široké nabídky předmětů. Každý student si může zapsat také kurzy mimo svůj obor a fakultu – podle toho, co ho baví a zajímá. Na ukázku jsme vybrali čtyři předměty z FF, dva z dalších fakult a jeden sportovní. Zajímavé, že?

FILOZOFICKÁ FAKULTA

Etnografie severoamerických Indiánů »

Aplikovaná herní studia – výzkum a design »

Konec světa »

Samuraj, gejša, gangster. Japonská kultura ve filmu »

FAKULTA SOCIÁLNÍCH STUDIÍ

Životní způsob na sklonku Říma »

PRÁVNICKÁ FAKULTA

Právo a umění »

FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ

Balet - začátečníci »

KOLIK ŘEČÍ UMÍŠ…
JAZYKY NA FAKULTĚ

Centrum jazykového vzdělávání na FF zajišťuje jazykovou výuku studentů a snaží se rozvíjet jejich komunikační akademické dovednosti v cizích jazycích. Povinné kurzy vedou posluchače k získání minimální úrovně B2 v jednom z těchto jazyků: angličtina, němčina, francouzština, španělština nebo ruština. Nabídka kurzů Centra dále obsahuje řadu volitelných a specializovaných předmětů zaměřených například na angličtinu, němčinu, španělštinu a francouzštinu pro studium v zahraničí, prezentační dovednosti (AJ), interkulturní komunikaci (AJ), gramatické jevy v odborném jazyce (AJ, NJ, RJ, ŠJ), práci s literárními texty (AJ) nebo mluvený projev ve španělštině. Studenti se mohou také zúčastnit videokonferenční výuky s partnerskými univerzitami v zahraničí (AJ) nebo studovat anglický jazyk v rámci autonomních modulů.

cjv.muni.cz »

TIP: Chcete si ještě před zahájením studia zlepšit angličtinu? Vyrazte na Letní školu anglického jazyka pro studium na vysoké škole nebo na Intenzivní kurz studijních dovedností v angličtině a u vstupních testů zazáříte.

PRVÁKOVINY

Máte spoustu otázek? Chcete se dozvědět, jak snadno zvládnout nástup na VŠ a zároveň si najít kamarády ještě před začátkem semestru? Pak jsou tu pro vás Prvákoviny! Jediná oficiální seznamovací akce Muni pro vás – prváky. Během dvou dnů poznáte prostředí své fakulty, své starší spolužáky i tipy, které vám usnadní studium i studentský život.

Pro další informace a novinky se připojte k FB skupině Prváci MU 2018 (official) anebo se podívejte na web Kariérního centra MU do sekce Prvákoviny.

JobCheckIN

Kde najít první stáž v oboru nebo zkrácený úvazek? Jako studenti Masarykovy univerzity máte výhodu díky kariérnímu portálu JobCheckIN, jedinému portálu svého druhu v ČR. Co v něm najdete? Nabídky i pro prváky, díky kterým si vyzkoušíte v praxi všechno, co se naučíte ve škole. Nemusíte se bát, že by od vás někdo očekával hromadu zkušeností, právě naopak!

Neváhejte, vytvořte si profil hned po zápisu a odstartujte své kariérní dobrodružství! Čím dřív začnete, tím snáze najdete přesně to, co hledáte.

BRNO: MĚSTO, KTERÉ VÁS BUDE BAVIT

V Brně se rozhodně nudit nebudete! V moravské metropoli najdete nespočet příležitostí ke kulturnímu vyžití, výletům, gastronomickým zážitkům, sportu, zábavě i odpočinku. Brněnskou atmosféru spoluutvářejí desetitisíce studentů šesti vysokých škol, své místo si zde určitě najdete i vy.

PŘÍRODA NA DOSAH

Chcete vyrazit se spolužáky na piknik nebo si lehnout do trávy a relaxovat? V Brně najdete zeleň na každém rohu. V Lužánkách si zahrajete tenis a pétanque, park pod Špilberkem proslul svými výhledy na město a Kraví hora moderní hvězdárnou nebo plaveckým areálem. Ve Wilsonově lese se potkáte s náruživými sportovci, přehrada láká ke koupání i romantickým procházkám. Stačí si vybrat.

FILMOVÁ A DIVADELNÍ SCÉNA

Máte rádi supermoderní kina s 3D zvukem? V nákupních centrech jich najdete několik. Učarovaly vám historické promítací budovy s neopakovatelnou atmosférou? Pak je pro vás jako stvořené kino Scala, které přímo v centru města provozuje Masarykova univerzita. Také divadelní nadšenci si Brno zamilují. Nikde jinde v ČR se totiž nesetkáte s takovou koncentrací činohry, opery, baletu i alternativního divadla.

KAFE V BRNĚ

Dobrá káva má v Brně tradici už desítky let. V poslední době tu navíc vyrostla spousta kaváren s jedinečnou atmosférou, od nostalgického retra přes neofunkcionalistický styl až po rodinné podniky s cukrárnou. Až budete ve zkouškovém období potřebovat nakopnout, stačí zajít do centra. Nebo počkat, až kolem pofrčí pojízdný stánek KOFI-KOFI…

SMÍM PROSIT?

Na své si v Brně přijdou příznivci stále populárnějšího swingu, diskoték i rocku. V létě vás zlákají tančírny pod otevřeným nebem, celoročně hudební kluby. Legendární Fléda má více než stoletou historii a kromě muziky sem můžete zajít i na filmový festival. Faval music circus u výstaviště zve na multižánrový program, Metro Music Bar především na rock, funk a jazz.

NAPŘÍČ STALETÍMI

I když se o tom mimo Brno moc nemluví, najdete tu architektonické skvosty staré stovky let i pár měsíců. Na Špilberku na vás dýchne atmosféra 17. století, katedrála Petrov stojí v centru biskupství. Proslulé funkcionalistické vily v čele s jedinečnou vilou Tugendhat, tovární areály dokumentující časy průmyslové revoluce i postmoderní stavby jako nákupní centrum Letmo u  „myší díry", jehož fasáda připomíná ementál,  udělají z každé procházky skvělý zážitek.

KDYŽ ZAKRUČÍ V BŘIŠE

Hlad ani žízeň vás v Brně trápit nebude. Luxusní zážitkové restaurace se střídají s fastfoody, pivnice s vinárnami a pizzerie s burger bary. Stále větší oblibě se těší bistra se zdravou výživou i rozvoz jídel několika světových kuchyní. Ani MU na své studenty nezapomněla a provozuje síť menz s příjemnými cenami.

© Masarykova univerzita      www.muni.cz      phil.muni.cz      info@phil.muni.cz
#followmasaryk