VÍTEJTE NA FAKULTĚ

Blahopřejeme k přijetí na Pedagogickou fakultu (PdF) Masarykovy univerzity! Těší nás, že řady studentů druhé největší české univerzity rozšíří další zájemci o kvalitní vzdělávání, společenské i vědecké dění a úspěšnou kariéru. Abychom vám start co nejvíce zpříjemnili, přinášíme ty nejdůležitější informace nejen o studiu. Hodně štěstí a brzy na viděnou na MU!

FAKULTA V ČÍSLECH

23 kateder a institutů

40 MWh ročního výkonu vlastní solární elektrárny

72 let tradice

85 % absolventů by na MU studovalo znovu

124 524 jednotek v knihovně

3888 m2 prostor v multifunkčním centru CVIDOS

7 DŮVODŮ,
PROČ SE TĚŠIT NA PdF

STUDIUM PRO PRAXI

Čeká na vás nejen výuka předmětů vašeho oboru, ale také předměty z oblasti pedagogiky, psychologie či výuka cizích jazyků. Vše je navíc doplněno o velikou nabídku volitelných předmětů, ze kterých si vyberete ty, které vás budou zajímat. Zkušenosti můžete získat i během studijního pobytu v zahraničí.

VŠE NA JEDNOM MÍSTĚ

Fakulta se nachází poblíž centra města s výbornou dopravní obslužností. Její areál tvoří čtyři budovy. Dvě naleznete na Poříčí č. 7 a 9, kde sídlí i děkanát a studijní oddělení, další dvě nedaleko na Poříčí 31.

PŘÍJEMNÉ OKOLÍ

Hned za silnicí teče řeka Svratka, podél níž se můžete projet na kole nebo na kolečkových bruslích. Nedaleko stojící aréna hostí hokejové zápasy i koncerty. Na Mendlově náměstí za rohem nakoupíte v supermarketu, seženete kancelářské potřeby, poobědváte v některé z restaurací nebo načerpáte energii v kavárně.

VŠESTRANNÁ KNIHOVNA

V roce 2014 PdF otevřela Centrum výzkumných institutů a doktorských studií CVIDOS. Ve čtyřpodlažní knihovně najdete dostatek informací pro studijní, tvůrčí, vědecké i umělecké aktivity. K dispozici jsou počítače, místa pro skupinové i individuální studium a zázemí pro relaxaci.

MODERNÍ PROSTORY

Ke standardní výbavě každé učebny patří počítač, projektor a další audiovizuální technika. Řada poslucháren disponuje interaktivními tabulemi, nechybějí prostory pro odpočinek nebo bistra s občerstvením.

ADMINISTRATIVA ONLINE

Zapomeňte na papírování, většinu administrativy vyřešíte v Informačním systému MU. Registrace předmětů, přihlašování na zkoušky, komunikace s učiteli, stahování studijních materiálů… To vše zvládnete z kteréhokoliv počítače.

PŘÁTELSKÁ ATMOSFÉRA

Pohodové lidi budete potkávat na každém kroku. Přátele najdete jak při studiu, tak při neformálním setkávání studentů a učitelů na koncertech, výstavách, literárních večerech a sportovních akcích.

VZKAZ STUDENTKY

Fakulta nabízí pro studenty systém praxí, které ho dobře připraví na budoucí učitelské povolání. Snaží se inovovat předměty a vyjít maximálně vstříc svým studentům, aby se z nich stali odborníci ve svém oboru.
Studium se může zdát někdy náročné, ale za to vybaví studenta hlubšími znalostmi, z kterých může posléze těžit. Brno je mi milejší než Praha pro svou přátelskou atmosféru. Je dělané pro studenty – tolik kaváren s dobrou kávou, podniků s vynikajícím jídlem, nočních klubů se skvělou hudbou a okouzlujících míst pro odpolední siestu! To vše na jednom místě!

Petra Fojtíková, obor učitelství českého jazyka a literatury pro základní školy + učitelství výtvarné výchovy pro základní školy, 2. ročník navazujícího magisterského studia

VZPOMÍNKA ABSOLVENTKY

Absolvování PdF mě kvalitně připravilo pro mou práci speciálního pedagoga/učitele na speciální základní škole. V rámci studia si volíte z různých zaměření podle toho, jakou oblastí se chcete zabývat. Škola mě vybavila jak všeobecnými, tak hlavně odbornými znalostmi a dovednostmi. Za největší plus považuji propojenost studia s praxí a možnost absolvovat několik stáží. Lépe si tak uvědomíte, co práce v různých typech zařízení obnáší, a jednodušeji se rozhodnete pro budoucí povolání. Obzvláště v dnešní době začleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami mezi zdravé děti shledávám znalosti v této oblasti za velmi důležité.

Veronika Zemanová,
obor speciální pedagogika, speciální pedagožka na ZŠ

TIP OD VYUČUJÍCÍHO

Během studia vás čekají setkání s mnoha kreativními lidmi, kteří se budou vždy snažit zprostředkovat vám cestu k učitelské profesi způsobem zážitkovým a praktickým, zároveň však erudovaným a obsahově kvalitním. Svou oborovou rozmanitostí unikátní studium na Pedagogické fakultě MU je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí splnit svůj pedagogický sen.

Petr Kopečný, katedra speciální a inkluzivní pedagogiky

KAM NA ZÁPIS

Budova fakulty (foto: Adam Škarka)
Budova fakulty (foto: Adam Škarka)
Fakultní knihovna a studovna (foto: Adam Škarka)
Fakultní knihovna a studovna (foto: Adam Škarka)
Umění zblízka (foto: Jitka Janů)
Umění zblízka (foto: Jitka Janů)
Praktická výuka (foto: Jitka Janů)
Praktická výuka (foto: Jitka Janů)
Chemická kouzla ve výuce (foto: Jitka Janů)
Chemická kouzla ve výuce (foto: Jitka Janů)
Odborná výuka na fakultě (foto: Jitka Janů)
Odborná výuka na fakultě (foto: Jitka Janů)
Fakultní knihovna a studovna (foto: Jitka Janů)
Fakultní knihovna a studovna (foto: Jitka Janů)
Praktická výka (foto: Aleš Ležatka)
Praktická výka (foto: Aleš Ležatka)

DO SVĚTA. NA ZKUŠENOU.
ZA STUDIEM.

Zní vám studium v zahraničí jako něco nereálného? Na Masarykově univerzitě může do zahraničí vycestovat na semestr nebo dva každý student, stačí podat přihlášku a projít výběrovým řízením. Šance dostat se ven je rozhodně velká. Nepropásněte tak jedinečnou příležitost, kterou už po studiu mít nebudete.

Využijte nejrozšířenější program Erasmus+, díky němuž vloni na některé z evropských univerzit studovalo přes tisíc našich studentů. Nebo si podejte přihlášku na jednu z  70 partnerských univerzit, například do Brazílie, Austrálie, Číny nebo Kanady. Přes mezinárodní síť ISEP si můžete vybírat ze 150 univerzit v USA a 50 dalších různě po světě. A nový projekt Erasmus mimo Evropu vás pošle na Srí Lanku, do Papuy Nové Guiney nebo třeba do Dominikánské republiky.

Pokud byste přece jenom ocenili více praxe, s programem Erasmus+ můžete „stážovat“ po Evropě, třeba i jako absolventi. A jako freemoveři můžete zavítat do všech koutů světa.

Možností je spousta. Málokterá univerzita v Česku se pyšní takovou mezinárodní spoluprací jako ta naše. Tak neváhejte a vyhlédněte si na interaktivní mapě zahraniční univerzitu, kam byste chtěli jet studovat, už teď.  A nezapomeňte – Masarykova univerzita váš zahraniční pobyt podpoří nemalým měsíčním stipendiem.

czs.muni.cz »     dosveta.muni.cz »

TIPY NA PŘEDMĚTY

Velkou výhodou studia na MU je možnost zvolit si z široké nabídky předmětů. Každý student si může zapsat také kurzy mimo svůj obor a fakultu – podle toho, co ho baví a zajímá. Na ukázku jsme vybrali dva předměty z PdF, dva z dalších fakult a jeden sportovní. Zajímavé, že?

PEDAGOGICKÁ FAKULTA

Práce s nadanými žáky »

Antropologie lidské sexuality »

FAKULTA INFORMATIKY

Výtvarná informatika »

FILOZOFICKÁ FAKULTA

Lidová výtvarná kultura »

FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ

Tělesná výchova - Fitness joga »

KOLIK ŘEČÍ UMÍŠ…
JAZYKY NA FAKULTĚ

Centrum jazykového vzdělávání realizuje povinně volitelné cizojazyčné kurzy (angličtina, němčina, ruština) pro studenty PdF, kteří nestudují cizí jazyk jako hlavní obor. Tematický obsah odpovídá hlavním studijním směrům (učitelství všeobecně vzdělávacích a odborných předmětů pro ZŠ a SŠ, speciální pedagogika a sociální pedagogika). Kurzy mají formu blended learningu – kombinují kontaktní výuku a e-learning.

V bakalářském stupni je požadována výstupní úroveň B1, v magisterském stupni B2. Studenti PdF se rekrutují z absolventů různých typů škol a jejich jazyková vybavenost se liší, proto Centrum v bakalářském stupni ověřuje minimální vstupní úroveň jazyka testem. V nabídce nechybějí volitelné kurzy, které vám pomohou třeba při výjezdech do zahraničí (Academic Writing Online a English/German for Study Abroad).

cjv.muni.cz »

TIP: Chcete si ještě před zahájením studia zlepšit angličtinu? Vyrazte na Letní školu anglického jazyka pro studium na vysoké škole nebo na Intenzivní kurz studijních dovedností v angličtině a u vstupních testů zazáříte.

PRVÁKOVINY

Máte spoustu otázek? Chcete se dozvědět, jak snadno zvládnout nástup na VŠ a zároveň si najít kamarády ještě před začátkem semestru? Pak jsou tu pro vás Prvákoviny! Jediná oficiální seznamovací akce Muni pro vás – prváky. Během dvou dnů poznáte prostředí své fakulty, své starší spolužáky i tipy, které vám usnadní studium i studentský život.

Pro další informace a novinky se připojte k FB skupině Prváci MU 2018 (official) anebo se podívejte na web Kariérního centra MU do sekce Prvákoviny.

JobCheckIN

Kde najít první stáž v oboru nebo zkrácený úvazek? Jako studenti Masarykovy univerzity máte výhodu díky kariérnímu portálu JobCheckIN, jedinému portálu svého druhu v ČR. Co v něm najdete? Nabídky i pro prváky, díky kterým si vyzkoušíte v praxi všechno, co se naučíte ve škole. Nemusíte se bát, že by od vás někdo očekával hromadu zkušeností, právě naopak!

Neváhejte, vytvořte si profil hned po zápisu a odstartujte své kariérní dobrodružství! Čím dřív začnete, tím snáze najdete přesně to, co hledáte.

BRNO: MĚSTO, KTERÉ VÁS BUDE BAVIT

V Brně se rozhodně nudit nebudete! V moravské metropoli najdete nespočet příležitostí ke kulturnímu vyžití, výletům, gastronomickým zážitkům, sportu, zábavě i odpočinku. Brněnskou atmosféru spoluutvářejí desetitisíce studentů šesti vysokých škol, své místo si zde určitě najdete i vy.

PŘÍRODA NA DOSAH

Chcete vyrazit se spolužáky na piknik nebo si lehnout do trávy a relaxovat? V Brně najdete zeleň na každém rohu. V Lužánkách si zahrajete tenis a pétanque, park pod Špilberkem proslul svými výhledy na město a Kraví hora moderní hvězdárnou nebo plaveckým areálem. Ve Wilsonově lese se potkáte s náruživými sportovci, přehrada láká ke koupání i romantickým procházkám. Stačí si vybrat.

FILMOVÁ A DIVADELNÍ SCÉNA

Máte rádi supermoderní kina s 3D zvukem? V nákupních centrech jich najdete několik. Učarovaly vám historické promítací budovy s neopakovatelnou atmosférou? Pak je pro vás jako stvořené kino Scala, které přímo v centru města provozuje Masarykova univerzita. Také divadelní nadšenci si Brno zamilují. Nikde jinde v ČR se totiž nesetkáte s takovou koncentrací činohry, opery, baletu i alternativního divadla.

KAFE V BRNĚ

Dobrá káva má v Brně tradici už desítky let. V poslední době tu navíc vyrostla spousta kaváren s jedinečnou atmosférou, od nostalgického retra přes neofunkcionalistický styl až po rodinné podniky s cukrárnou. Až budete ve zkouškovém období potřebovat nakopnout, stačí zajít do centra. Nebo počkat, až kolem pofrčí pojízdný stánek KOFI-KOFI…

SMÍM PROSIT?

Na své si v Brně přijdou příznivci stále populárnějšího swingu, diskoték i rocku. V létě vás zlákají tančírny pod otevřeným nebem, celoročně hudební kluby. Legendární Fléda má více než stoletou historii a kromě muziky sem můžete zajít i na filmový festival. Faval music circus u výstaviště zve na multižánrový program, Metro Music Bar především na rock, funk a jazz.

NAPŘÍČ STALETÍMI

I když se o tom mimo Brno moc nemluví, najdete tu architektonické skvosty staré stovky let i pár měsíců. Na Špilberku na vás dýchne atmosféra 17. století, katedrála Petrov stojí v centru biskupství. Proslulé funkcionalistické vily v čele s jedinečnou vilou Tugendhat, tovární areály dokumentující časy průmyslové revoluce i postmoderní stavby jako nákupní centrum Letmo u  „myší díry", jehož fasáda připomíná ementál,  udělají z každé procházky skvělý zážitek.

KDYŽ ZAKRUČÍ V BŘIŠE

Hlad ani žízeň vás v Brně trápit nebude. Luxusní zážitkové restaurace se střídají s fastfoody, pivnice s vinárnami a pizzerie s burger bary. Stále větší oblibě se těší bistra se zdravou výživou i rozvoz jídel několika světových kuchyní. Ani MU na své studenty nezapomněla a provozuje síť menz s příjemnými cenami.

© Masarykova univerzita      www.muni.cz      ped.muni.cz      studijni@ped.muni.cz
#followmasaryk

© Masarykova univerzita

www.muni.cz      ped.muni.cz      studijni@ped.muni.cz
#followmasaryk