VÍTEJTE NA FAKULTĚ

Blahopřejeme k přijetí na Lékařskou fakultu (LF) Masarykovy univerzity! Těší nás, že řady studentů druhé největší české univerzity rozšíří další zájemci o kvalitní vzdělávání, společenské i vědecké dění a úspěšnou kariéru. Abychom vám start co nejvíce zpříjemnili, přinášíme ty nejdůležitější informace nejen o studiu. Hodně štěstí a brzy na viděnou na MU!

FAKULTA V ČÍSLECH

8 let v nových prostorách kampusu

13 spolupracujících nemocnic a léčeben v Brně

79 ústavů, kateder, klinik a odborných pracovišť

98 let tradice

81 % studentů pracuje nebo ví, kde bude pracovat, už v době státnic

4900 studentů

8 DŮVODŮ, PROČ SE TĚŠIT NA LF

STUDIUM PRO ŽIVOT

Výuka má formu přednášek, cvičení, seminářů i klinických stáží. Teoretické předměty zajišťují ústavy fakulty, klinická výuka se uskutečňuje např. ve Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny. Studenti stážují též v Masarykově onkologickém ústavu, porodnici nebo Dětské nemocnici.

MODERNÍ PROSTORY

Prostory LF v univerzitním kampusu disponují posluchárnami s moderní audiovizuální technikou. V areálu najdete počítačové učebny a mikroskopický sál pro výuku histologie, za zmínku stojí špičkové vybavení anatomického ústavu. Jeho součástí je též anatomické muzeum s 600 exponáty pro samostudium.

DOSTATEK INFORMACÍ

Velkoryse řešená Knihovna univerzitního kampusu (KUK) poskytuje tištěné i elektronické zdroje, prostor pro studium a počítače s internetem. V centrální části kampusu najdete bohatě zásobenou prodejnu knih.

PŘÍJEMNÉ ZÁZEMÍ

Přímo v kampusu se můžete občerstvit ve dvou bufetech a zajít do kavárny s krásným výhledem na Brno. V nákupním centru Campus Square, vzdáleném jen pár kroků přes unikátní most, naleznete menzu, mnoho obchůdků a bankomat.

MEZINÁRODNÍ PROSTŘEDÍ

Na LF se potkáte se studenty z celé Evropy, nově fakulta navázala spolupráci s Thajskem a Japonskem. Rovněž čeští studenti mají příležitost účastnit se pobytů v zahraničí. Organizace IFMSA (International Federation of Medical Students Association) každoročně zprostředkuje prázdninové pobyty desítkám z nich. Dále zde pracuje i nadnárodní organizace studentů medicíny ze zahraničí  MIMSA a Spolek mediků, který svou bohatou kulturní  tradici založil už v roce 1919.

ADMINISTRATIVA ONLINE

Zapomeňte na papírování, většinu administrativy vyřešíte v Informačním systému MU. Registrace předmětů, přihlašování na zkoušky, komunikace s učiteli, stahování studijních materiálů… To vše zvládnete z kteréhokoliv počítače.

ZAPOJENÍ DO VÝZKUMU

Fakulta je významnou vědeckovýzkumnou institucí a její zaměstnanci spolupracují na mnoha medicínských, biomedicínských a biologických projektech. Také studenti se mohou zapojit do výzkumných projektů a ve vyšších ročnících jsou vítáni při tzv. fiškusování na klinikách.

PROGRAM PRO NEJNADANĚJŠÍ

LF též nabízí speciální studijní modul s rozšířenou vědeckou průpravou – Pregraduální Program prO mOtivované studenty Lékařství s rozšířenou vědeckou přípravou (P-PooL). Program je určen nejnadanějším studentům, kteří patří mezi 20 nejlepších ve svém ročníku. P-PooL vás připraví na práci špičkových vědců v oblasti biomedicíny i špičkových klinických lékařů nové generace.

VZKAZ STUDENTKY

Mám jednu radu, která by vám mohla pomoci: Zůstaňte aktivní a najděte si zájmy nad rámec běžného studia, které vás budou bavit a rozvíjet.

Na fakultě máte obrovskou škálu příležitostí, kdy se můžete věnovat třeba vědecké činnosti nebo navštěvovat ve volném čase nemocniční kliniky. Obojí vám pomůže získat větší rozhled a jistotu při výběru oboru po skončení studia. Při fakultě fungují také velmi kvalitní studentské organizace, kde můžete realizovat své nápady, podílet se na organizaci smysluplných projektů, získat zkušenosti s managementem a poznat nedocenitelné přátele.

Martina Žižlavská,
obor všeobecné lékařství, 6. ročník

VZKAZ STUDENTA

Už od prvního ročníku se můžete zapojit do výzkumu nebo do některého ze spolků působících na fakultě. To vám umožní rozvíjet své nově nabyté vědomosti v různých projektech organizovaných pro veřejnost. Nebo se pusťte do organizace kulturních událostí pro ostatní studenty. Rozhodně se to vyplatí a získáte do života neocenitelné zkušenosti. Musím říct, že studovat v Brně bylo mé nejlepší rozhodnutí v životě!

Michael Bouzekri,
obor všeobecné lékařství, 6. ročník

VZPOMÍNKA ABSOLVENTA

Lékařská fakulta MU plně využívá potenciálu nově vybudovaného univerzitního kampusu. Moderní prostředí nabízí klidné místo ke studiu, v samotném srdci kampusu se skrývá i bohatě vybavená knihovna. Okolo ní v jednotlivých pavilonech pracují profesionální vědci a nadšení pedagogové, ochotní ozřejmit a demonstrovat taje studia medicíny. Díky těsné blízkosti Fakultní nemocnice Brno lze teoretické poznatky aplikovat v klinické medicíně a absolvovat povinné i dobrovolné stáže v rozmanitých oborech medicíny. A nabízí se také možnost po promoci začít pracovat na jedné z mnoha zdejších klinik.

Marek Kovář, obor všeobecné lékařství

TIP OD VYUČUJÍCÍ

Kvalitní pedagogové a výzkumníci se na LF snaží vychovávat kvalitní, motivované a dobře vzdělané studenty. Takové, kteří budou nejen po stránce odborné, ale i lidské dobře připraveni vykonávat náročnou práci s významným celospolečenským dopadem a s vysokým morálním kreditem. Studium na škole, kde působí vynikající odborníci, kde je úroveň vědy a výzkumu včetně infrastruktury vysoká a kde je možné získat jedinečné znalosti, má jistě značnou hodnotu.

Lékařská fakulta MU je tu pro vás, teď a tady. Nebojí se změn, je institucí dynamickou i dostatečně sebevědomou. Přijďte k nám studovat. Těšíme se na vás!

Anna Vašků, proděkanka pro vnější vztahy

KAM NA ZÁPIS

Vchod do univerzitního kampusu i do vašeho studia
Vchod do univerzitního kampusu i do vašeho studia
Anatomické muzeum nabízí 600 exponátů pro samostudium
Anatomické muzeum nabízí 600 exponátů pro samostudium
Co vás čeká? Radost z nových znalostí i ze spolkového života
Co vás čeká? Radost z nových znalostí i ze spolkového života
Na fakultě se potkáte se studenty z celé Evropy
Na fakultě se potkáte se studenty z celé Evropy
Na fakultě to žije – Noc vědců 2015
Na fakultě to žije – Noc vědců 2015
Společenské akce LF prosluly atraktivním programem
Společenské akce LF prosluly atraktivním programem

DO SVĚTA. NA ZKUŠENOU.
ZA STUDIEM.

Zní vám studium v zahraničí jako něco nereálného? Na Masarykově univerzitě může do zahraničí vycestovat na semestr nebo dva každý student, stačí podat přihlášku a projít výběrovým řízením. Šance dostat se ven je rozhodně velká. Nepropásněte tak jedinečnou příležitost, kterou už po studiu mít nebudete.

Využijte nejrozšířenější program Erasmus+, díky němuž vloni na některé z evropských univerzit studovalo více než 1400 našich studentů. Nebo si podejte přihlášku na jednu z 64 partnerských univerzit, například do Brazílie, Austrálie, Číny nebo Kanady. Přes mezinárodní síť ISEP si můžete vybírat ze 150 univerzit v USA a 50 dalších různě po světě. A nový projekt Erasmus mimo Evropu vás pošle na Srí Lanku, do Papuy Nové Guiney nebo třeba do Dominikánské republiky.

Pokud byste přece jenom ocenili více praxe, s programem Erasmus+ můžete „stážovat“ po Evropě, třeba i jako absolventi. A jako freemoveři můžete zavítat do všech koutů světa.

Možností je spousta. Málokterá univerzita v Česku se pyšní takovou mezinárodní spoluprací jako ta naše. Tak neváhejte a vyhlédněte si zahraniční univerzitu, kam byste chtěli jet studovat, už teď.  A nezapomeňte – Masarykova univerzita váš zahraniční pobyt podpoří nemalým měsíčním stipendiem.

czs.muni.cz »     dosveta.muni.cz »

TIPY NA PŘEDMĚTY

Velkou výhodou studia na MU je možnost zvolit si z široké nabídky předmětů. Každý student si může zapsat také kurzy mimo svůj obor a fakultu – podle toho, co ho baví a zajímá. Na ukázku jsme vybrali dva předměty z LF a dva z dalších fakult. Zajímavé, že?

LÉKAŘSKÁ FAKULTA

Analýza klinických dat »

Ionizující záření v biologii a medicíně »

FILOZOFICKÁ FAKULTA

Interakce člověk-počítač »

FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ

Tělesná výchova - Snowboarding »

KOLIK ŘEČÍ UMÍŠ…
JAZYKY NA FAKULTĚ

Chcete komunikovat se zahraničními pacienty a vyměňovat si s kolegy z celého světa zkušenosti na mezinárodních sympoziích? Tým pedagogů Centra jazykového vzdělávání vás naučí anglickou terminologii týkající se lidského těla a všech jeho soustav. Procvičíte si dialog mezi lékařem a pacientem nebo přípravu odborné prezentace. Kromě klasické výuky vám Centrum umožní si nabyté znalosti dále ověřovat a rozšiřovat v interaktivním e-learningu.

Bát se nemusíte ani lékařské latiny, se kterou vám pomůže kurz latinsko-řecké lékařské terminologie. Předmět reflektuje potřeby všech studentů, tedy i těch, kteří se s tímto jazykem dosud nesetkali. Seznámí vás s jazykovými jevy charakteristickými pro lékařské názvosloví a usnadní vám také studium odborných předmětů. Rovněž v latině lektoři užívají moderní výukové metody typické pro živé jazyky.

cjv.muni.cz »

TIP: Chcete si ještě před zahájením studia zlepšit angličtinu? Vyrazte na Letní školu anglického jazyka pro studium na vysoké škole nebo na Intenzivní kurz studijních dovedností v angličtině a u vstupních testů zazáříte.

PRVÁKOVINY

Udělejte si přátele ještě před začátkem semestru a poznejte prostředí lékařské fakulty!

Prvákoviny jsou jedinou oficiální seznamovací akcí MU pro prváky, kterou pořádá Kariérní centrum MU. Na dvoudenním eventu vám starší spolužáci ukážou fakultu, dají vám dobré tipy a triky pro studium a představí vám město i jeho studentský život.

O novinkách vás bude informovat FB skupina Prváci MU 2017 (official).

JobCheckIN

Kde sehnat praxi, stáž nebo částečný úvazek šitý na míru vašemu studiu?

Na to vám odpoví JobCheckIN – kariérní portál Masarykovy univerzity, jediný portál svého druhu v ČR. Najdete v něm pracovní nabídky speciálně pro studenty a čerstvé absolventy MU.

Vytvořte si profil hned po zápisu – čím dřív začnete, tím snadněji si najdete práci.

BRNO: MĚSTO, KTERÉ VÁS BUDE BAVIT

V Brně se rozhodně nudit nebudete! V moravské metropoli najdete nespočet příležitostí ke kulturnímu vyžití, výletům, gastronomickým zážitkům, sportu, zábavě i odpočinku. Brněnskou atmosféru spoluutvářejí desetitisíce studentů šesti vysokých škol, své místo si zde určitě najdete i vy.

PŘÍRODA NA DOSAH

Chcete vyrazit se spolužáky na piknik nebo si lehnout do trávy a relaxovat? V Brně najdete zeleň na každém rohu. V Lužánkách si zahrajete tenis a pétanque, park pod Špilberkem proslul svými výhledy na město a Kraví hora moderní hvězdárnou nebo plaveckým areálem. Ve Wilsonově lese se potkáte s náruživými sportovci, přehrada láká ke koupání i romantickým procházkám. Stačí si vybrat.

FILMOVÁ A DIVADELNÍ SCÉNA

Máte rádi supermoderní kina s 3D zvukem? V nákupních centrech jich najdete několik. Učarovaly vám historické promítací budovy s neopakovatelnou atmosférou? Pak je pro vás jako stvořené kino Scala, které přímo v centru města provozuje Masarykova univerzita. Také divadelní nadšenci si Brno zamilují. Nikde jinde v ČR se totiž nesetkáte s takovou koncentrací činohry, opery, baletu i alternativního divadla.

KAFE V BRNĚ

Dobrá káva má v Brně tradici už desítky let. V poslední době tu navíc vyrostla spousta kaváren s jedinečnou atmosférou, od nostalgického retra přes neofunkcionalistický styl až po rodinné podniky s cukrárnou. Až budete ve zkouškovém období potřebovat nakopnout, stačí zajít do centra. Nebo počkat, až kolem pofrčí pojízdný stánek KOFI-KOFI…

SMÍM PROSIT?

Na své si v Brně přijdou příznivci stále populárnějšího swingu, diskoték i rocku. V létě vás zlákají tančírny pod otevřeným nebem, celoročně hudební kluby. Legendární Fléda má více než stoletou historii a kromě muziky sem můžete zajít i na filmový festival. Faval music circus u výstaviště zve na multižánrový program, Metro Music Bar především na rock, funk a jazz.

NAPŘÍČ STALETÍMI

I když se o tom mimo Brno moc nemluví, najdete tu architektonické skvosty staré stovky let i pár měsíců. Na Špilberku na vás dýchne atmosféra 17. století, katedrála Petrov stojí v centru biskupství. Proslulé funkcionalistické vily v čele s jedinečnou vilou Tugendhat, tovární areály dokumentující časy průmyslové revoluce i postmoderní stavby jako nákupní centrum Letmo u  „myší díry", jehož fasáda připomíná ementál,  udělají z každé procházky skvělý zážitek.

KDYŽ ZAKRUČÍ V BŘIŠE

Hlad ani žízeň vás v Brně trápit nebude. Luxusní zážitkové restaurace se střídají s fastfoody, pivnice s vinárnami a pizzerie s burger bary. Stále větší oblibě se těší bistra se zdravou výživou i rozvoz jídel několika světových kuchyní. Ani MU na své studenty nezapomněla a provozuje síť menz s příjemnými cenami.

© Masarykova univerzita      www.muni.cz      med.muni.cz      studijni@med.muni.cz
#followmasaryk