VÍTEJTE NA FAKULTĚ

Blahopřejeme k přijetí na Právnickou fakultu (PrF) Masarykovy univerzity! Těší nás, že řady studentů druhé největší české univerzity rozšíří další zájemci o kvalitní vzdělávání, společenské i vědecké dění a úspěšnou kariéru. Abychom vám start co nejvíce zpříjemnili, přinášíme ty nejdůležitější informace nejen o studiu. Hodně štěstí a brzy na viděnou na MU!

FAKULTA V ČÍSLECH

1. místo mezi právnickými fakultami v žebříčku HN 2016

13 kateder a ústavů

akademici PrF působí ve 35 mezinárodních institucích

50 aktuálně řešených výzkumných projektů

88 % absolventů by znovu studovalo na MU

190 zaměstnanců

2970 studentů

7 DŮVODŮ, PROČ SE TĚŠIT NA PrF

INOVATIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Studenti PrF vyhrávají mezinárodní soutěže a účastní se cvičných soudních soubojů. I vy se zapojíte do diskuzí s nejlepšími advokáty, soudci a učiteli z ČR i zahraničí a budete psát skutečná podání na soudy a další instituce.

MEZINÁRODNÍ ROZMĚR

Na fakultě sídlí studentský spolek ELSA (Evropská asociace studentů práv), který se podílí na akademickém i mimoakademickém dění. Mnoho specializovaných předmětů též vedou zahraniční odborníci z celého světa.

MOŽNOST SPECIALIZACE

Už během studia si zvolte oblast, která vás nejvíce zajímá. Vyberte si volitelné předměty podle toho, zda chcete tvořit obchodní smlouvy pro velké společnosti, zabývat se právem informačních technologií nebo třeba nahlédnout do zákulisí médií.

TRADICE I BUDOUCNOST

PrF sídlí v rekonstruované klasicistní budově v centru města a spojuje tak moderní zázemí v podobě počítačových učeben či multimediální knihovny s prvorepublikovou architekturou. Její chloubou je aula, kterou díky unikátní výzdobě užívá pro ceremoniály celá univerzita.

SNADNÁ DOPRAVA

Fakulta se nachází nedaleko zastávek tramvajových linek č. 3, 11 a 12, spousty trolejbusů a autobusů. Skončila vám přednáška a máte se už za 15 minut setkat s přáteli na náměstí Svobody? Stihnete to s přehledem.

ADMINISTRATIVA ONLINE

Zapomeňte na papírování, většinu administrativy vyřešíte v Informačním systému MU. Registrace předmětů, přihlašování na zkoušky, komunikace s učiteli, stahování studijních materiálů… To vše zvládnete z kteréhokoliv počítače.

RESPEKT A PODPORA

Pedagogové i představitelé fakulty naslouchají studentům a aktivně reagují na jejich požadavky. Právo na PrF není jen o vědeckém bádání, ale také o respektování odlišných názorů. Odborníci vám vždy ochotně poradí.

TIP OD VYUČUJÍCÍHO

Nelze ve stručnosti napsat, co všechno studenty práv čeká. Sdělím jen to, co je nečeká, z Návrhu zákona na reformu školství: „Student zvykající si bez jediné kritiky, bez jediné poznámky pět let odříkávat každý večer slovo od slova paragrafy, které již čtyřicet let nedoznaly změny, si blahodárně navykne bez debaty a poslušně přijímat předem dané ideje, přijaté principy, dokázaná dogmata, uznané instituce.“

Petr Hajn,
emeritní profesor, katedra obchodního práva

VZKAZ STUDENTKY

Dlouho jsem vybírala, zda studovat práva doma v Praze na Univerzitě Karlově, nebo na Masarykově univerzitě v Brně. Nakonec s přehledem vyhrála brněnská fakulta, která mi byla od samého začátku sympatická pokrokovostí, vstřícností a možností flexibilního nastavení studia. Díky tomu zvládám studovat, pracovat i realizovat se ve studentském právnickém spolku ELSA. A ani jednou během dosavadního studia jsem své volby nezalitovala.

Kristýna Tranová,
obor právo a právní věda, 3. ročník magisterského studia

VZPOMÍNKA ABSOLVENTKY

Moje studium na fakultě především ovlivnilo to, jakým jsem dnes člověkem. Díky výborným učitelům a skvělému zázemí jsem měla možnost rozvíjet se v tom, co mě bavilo. Naučila jsem se o věcech přemýšlet komplexně, vždy hledat řešení a shodu mezi všemi stranami. Vyučující, které jsem měla možnost poznat, zásadním způsobem přispěli k tomu, že jsem se stala právníkem schopným věci řešit. A také k tomu, že učitelskou profesi považuji za klíčovou pro naši společnost.

Kateřina Valachová,
ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

VZPOMÍNKA ABSOLVENTKY

V obecné rovině mi studium přineslo logicky utříděnou a ucelenou sumu informací, které bych jinak nezískala. Umožnilo mi dále samostatně nebo v dialogu s dalšími lidmi rozvíjet poznatky získané v praxi. Samotné studium teorie práva mi pak dalo větší jistotu v práci, ale také pochopení toho, jak právo vytváří základ pro fungování společnosti.

Anna Šabatová,
veřejná ochránkyně práv

TIP OD VYUČUJÍCÍHO

Právník Celsus řekl: „Znát zákony neznamená držet se jejich slov, ale pochopit jejich účinnost a sílu.“ Právo je systém, který je třeba pochopit. Student by měl též vědět, že bez morálky bude sebelepší právní řád ztracen. Studium znamená kladení otázek, hledání odpovědí a argumentů. A naše fakulta je známa velmi dobře fungující komunikací mezi studenty a pedagogy. Tak se nestyďte ptát a hledat.

Pavel Salák,
katedra dějin státu a práva

KAM NA ZÁPIS

Budova PrF MU – historická i moderní
Budova PrF MU – historická i moderní
Slavnostní aula hostí akademické obřady celé MU
Slavnostní aula hostí akademické obřady celé MU
Studium práv naplno – konference, soutěže i debaty
Studium práv naplno – konference, soutěže i debaty
Na fakultě to žije - Fokus Václava Moravce
Na fakultě to žije - Fokus Václava Moravce
Život na právnické fakultě nikdy neutichá
Život na právnické fakultě nikdy neutichá
PrF MU – prostor pro setkávání se špičkovými odborníky
PrF MU – prostor pro setkávání se špičkovými odborníky

DO SVĚTA. NA ZKUŠENOU.
ZA STUDIEM.

Zní vám studium v zahraničí jako něco nereálného? Na Masarykově univerzitě může do zahraničí vycestovat na semestr nebo dva každý student, stačí podat přihlášku a projít výběrovým řízením. Šance dostat se ven je rozhodně velká. Nepropásněte tak jedinečnou příležitost, kterou už po studiu mít nebudete.

Využijte nejrozšířenější program Erasmus+, díky němuž vloni na některé z evropských univerzit studovalo více než 1400 našich studentů. Nebo si podejte přihlášku na jednu z 64 partnerských univerzit, například do Brazílie, Austrálie, Číny nebo Kanady. Přes mezinárodní síť ISEP si můžete vybírat ze 150 univerzit v USA a 50 dalších různě po světě. A nový projekt Erasmus mimo Evropu vás pošle na Srí Lanku, do Papuy Nové Guiney nebo třeba do Dominikánské republiky.

Pokud byste přece jenom ocenili více praxe, s programem Erasmus+ můžete „stážovat“ po Evropě, třeba i jako absolventi. A jako freemoveři můžete zavítat do všech koutů světa.

Možností je spousta. Málokterá univerzita v Česku se pyšní takovou mezinárodní spoluprací jako ta naše. Tak neváhejte a vyhlédněte si zahraniční univerzitu, kam byste chtěli jet studovat, už teď.  A nezapomeňte – Masarykova univerzita váš zahraniční pobyt podpoří nemalým měsíčním stipendiem.

czs.muni.cz »     dosveta.muni.cz »

TIPY NA PŘEDMĚTY

Velkou výhodou studia na MU je možnost zvolit si z široké nabídky předmětů. Každý student si může zapsat také kurzy mimo svůj obor a fakultu – podle toho, co ho baví a zajímá. Na ukázku jsme vybrali dva předměty z PrF, dva z dalších fakult a jeden sportovní. Zajímavé, že?

PRÁVNICKÁ FAKULTA

Introduction to US Law »

Mediální právo »

EKONOMICKO-SPRÁVNÍ FAKULTA

Strategické řízení podniku »

PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA

Modelování hvězdných atmosfér »

FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ

Tělesná výchova - Sebeobrana »

KOLIK ŘEČÍ UMÍŠ…
JAZYKY NA FAKULTĚ

Výuku jazyků má na starosti Centrum jazykového vzdělávání, které organizuje povinné i volitelné kurzy odborného cizího jazyka. V pětiletém magisterském programu si budete vybírat z angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny pro právníky. V bakalářském a navazujícím magisterském studiu se vyučuje angličtina a němčina, v mezinárodněprávních obchodních studiích je povinná angličtina. Výuka má formu interaktivních seminářů, které v rámci odborných témat všestranně rozvinou vaše jazykové dovednosti. K dispozici je i e-learningová podpora.

Součástí seminářů angličtiny jsou také videokonference s partnerskými univerzitami v zahraničí. Kromě základních kurzů si lze zapsat i další nadstavbové předměty zaměřené na právnickou angličtinu, němčinu, francouzštinu a latinu.

cjv.muni.cz »

TIP: Chcete si ještě před zahájením studia zlepšit angličtinu? Vyrazte na Letní školu anglického jazyka pro studium na vysoké škole nebo na Intenzivní kurz studijních dovedností v angličtině a u vstupních testů zazáříte.

PRVÁKOVINY

Udělejte si přátele ještě před začátkem semestru a poznejte prostředí právnické fakulty!

Prvákoviny jsou jedinou oficiální seznamovací akcí MU pro prváky, kterou pořádá Kariérní centrum MU. Na dvoudenním eventu vám starší spolužáci ukážou fakultu, dají vám dobré tipy a triky pro studium a představí vám město i jeho studentský život.

O novinkách vás bude informovat FB skupina Prváci MU 2017 (official).

JobCheckIN

Kde sehnat praxi, stáž nebo částečný úvazek šitý na míru vašemu studiu?

Na to vám odpoví JobCheckIN – kariérní portál Masarykovy univerzity, jediný portál svého druhu v ČR. Najdete v něm pracovní nabídky speciálně pro studenty a čerstvé absolventy MU.

Vytvořte si profil hned po zápisu – čím dřív začnete, tím snadněji si najdete práci.

BRNO: MĚSTO, KTERÉ VÁS BUDE BAVIT

V Brně se rozhodně nudit nebudete! V moravské metropoli najdete nespočet příležitostí ke kulturnímu vyžití, výletům, gastronomickým zážitkům, sportu, zábavě i odpočinku. Brněnskou atmosféru spoluutvářejí desetitisíce studentů šesti vysokých škol, své místo si zde určitě najdete i vy.

PŘÍRODA NA DOSAH

Chcete vyrazit se spolužáky na piknik nebo si lehnout do trávy a relaxovat? V Brně najdete zeleň na každém rohu. V Lužánkách si zahrajete tenis a pétanque, park pod Špilberkem proslul svými výhledy na město a Kraví hora moderní hvězdárnou nebo plaveckým areálem. Ve Wilsonově lese se potkáte s náruživými sportovci, přehrada láká ke koupání i romantickým procházkám. Stačí si vybrat.

FILMOVÁ A DIVADELNÍ SCÉNA

Máte rádi supermoderní kina s 3D zvukem? V nákupních centrech jich najdete několik. Učarovaly vám historické promítací budovy s neopakovatelnou atmosférou? Pak je pro vás jako stvořené kino Scala, které přímo v centru města provozuje Masarykova univerzita. Také divadelní nadšenci si Brno zamilují. Nikde jinde v ČR se totiž nesetkáte s takovou koncentrací činohry, opery, baletu i alternativního divadla.

KAFE V BRNĚ

Dobrá káva má v Brně tradici už desítky let. V poslední době tu navíc vyrostla spousta kaváren s jedinečnou atmosférou, od nostalgického retra přes neofunkcionalistický styl až po rodinné podniky s cukrárnou. Až budete ve zkouškovém období potřebovat nakopnout, stačí zajít do centra. Nebo počkat, až kolem pofrčí pojízdný stánek KOFI-KOFI…

SMÍM PROSIT?

Na své si v Brně přijdou příznivci stále populárnějšího swingu, diskoték i rocku. V létě vás zlákají tančírny pod otevřeným nebem, celoročně hudební kluby. Legendární Fléda má více než stoletou historii a kromě muziky sem můžete zajít i na filmový festival. Faval music circus u výstaviště zve na multižánrový program, Metro Music Bar především na rock, funk a jazz.

NAPŘÍČ STALETÍMI

I když se o tom mimo Brno moc nemluví, najdete tu architektonické skvosty staré stovky let i pár měsíců. Na Špilberku na vás dýchne atmosféra 17. století, katedrála Petrov stojí v centru biskupství. Proslulé funkcionalistické vily v čele s jedinečnou vilou Tugendhat, tovární areály dokumentující časy průmyslové revoluce i postmoderní stavby jako nákupní centrum Letmo u  „myší díry", jehož fasáda připomíná ementál,  udělají z každé procházky skvělý zážitek.

KDYŽ ZAKRUČÍ V BŘIŠE

Hlad ani žízeň vás v Brně trápit nebude. Luxusní zážitkové restaurace se střídají s fastfoody, pivnice s vinárnami a pizzerie s burger bary. Stále větší oblibě se těší bistra se zdravou výživou i rozvoz jídel několika světových kuchyní. Ani MU na své studenty nezapomněla a provozuje síť menz s příjemnými cenami.

© Masarykova univerzita      www.muni.cz      law.muni.cz      studijni@law.muni.cz

#followmasaryk