VÍTEJTE NA FAKULTĚ

Blahopřejeme k přijetí na Fakultu sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity! Těší nás, že řady studentů jedné z největších českých univerzit rozšíří další zájemci o kvalitní vzdělávání, společenské i vědecké dění a úspěšnou kariéru. Abychom vám start co nejvíce zpříjemnili, přinášíme ty nejdůležitější informace nejen o studiu. Hodně štěstí a brzy na viděnou na MU!

FAKULTA V ČÍSLECH

6 vlastních odborných časopisů

7 kateder

20 let tradice

78 aktuálně řešených projektů

445 vyučujících

3482 studentů

8 DŮVODŮ, PROČ SE TĚŠIT NA FSS

MODERNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

FSS je mladá věkem i duchem. Svěžest je znát jak ve výuce, kterou vedou mladí a progresivní odborníci, tak na nově zrekonstruované budově.

SVĚTOVÝ RÁZ

Samozřejmostí je přítomnost expertů ze zahraničí – na FSS působí třeba američtí profesoři v rámci Fullbrightova stipendia. Studují zde desítky lidí z celého světa a fakulta udržuje kontakty s mnoha univerzitami v Evropě i mimo ni.

AKTUÁLNOST A VLASTNÍ NÁZOR

Seminární práce, kde budete rozebírat společenské problémy, nebo eseje, které vám umožní formulovat vlastní názor, vás budou provázet celým studiem.

INFORMACE I ODPOČINEK

Prostorná knihovna poskytuje nejen více než 35 000 titulů pokrývajících všechny obory fakulty, ale také místo k oddychu. Můžete si tu přečíst časopis, půjčit mapu na výlet nebo mrknout na internet.

SNADNÁ DOPRAVA

Budova FSS stojí v centru města. Před ní najdete zastávku tramvaje a trolejbusu, pár desítek kroků odsud je nejvýznamnější brněnský „meeting point“ – ulice Česká. Ten slouží i jako přestupní stanice mnoha linek MHD.

KULTURA NA DOSAH

Z fakulty to máte jen kousek k hradu Špilberk a do jeho rozlehlého parku. V historickém centru okolo blízkého náměstí Svobody najdete divadla, univerzitní kino Scala nebo Moravské zemské muzeum.

ADMINISTRATIVA ONLINE

Zapomeňte na papírování, většinu administrativy vyřešíte v Informačním systému MU. Registrace předmětů, přihlašování na zkoušky, komunikace s učiteli, stahování studijních materiálů… To vše zvládnete z kteréhokoliv počítače.

STUDENTSKÝ ŽIVOT

Atrium umístěné v srdci budovy hostí výstavy, divadelní představení nebo koncerty. Studenti mají možnost se vedle studia zapojit do činnosti fakultních spolků, perličkou je vlastní internetové Radio R.

VZKAZ STUDENTKY

Fakultu sociálnych štúdií som si zvolila na základe referencií vtedajšej študentky, ktorej názor som si veľmi vážila. Vďačná jej budem asi nadosmrti, pretože práve roky strávené na FSS s osobitou atmosférou patria nepochybne medzi tie, ktoré ma veľmi výrazne ovplyvnili. Veľa mi okrem niektorých vyučujúcich a praxe však dali i angažovaní spolužiaci s často veľkým rozhľadom, obzvlášť diskutovanie nielen v škole a o škole.

Dominika Braná,
obor mediální studia a žurnalistika, 3. ročník magisterského studia

VZPOMÍNKA ABSOLVENTKY

Studium psychologie mi otevřelo dveře jak k výzkumu, tak k praktické profesi psychologa, kterou vykonávám. Nebála jsem se založit vlastní praxi se spolužáky z fakulty, protože mi na škole dali odvahu riskovat a jít vlastní cestou. Pochopila jsem, že je důležité nebát se nových výzev a situací, které nemusejí dopadnout tak, jak si naplánuji. A získala jsem pokoru před vlastními chybami i chybami druhých. Díky studiu jsem objevila, že psychologie není profese, ale poslání.

Veronika Šléglová,
obory mediální studia a žurnalistka a psychologie, psycholožka

TIP OD VYUČUJÍCÍHO

Čeká vás dynamické, přátelské a mezinárodní prostředí. Přednášet vám budou erudovaní a vstřícní domácí i zahraniční pedagogové. Seznámíte se s klíčovými tématy mezinárodních vztahů a evropské politiky. Získáte teoretické znalosti a praktické dovednosti, z nichž mnohé uplatníte již během studia – např. na stážích. Těšit se můžete na krásnou, skvěle vybavenou knihovnu či na zahraniční studijní pobyty na partnerských pracovištích v Evropě, Severní Americe a v Asii. To vše v Brně, městě mladých, které stojí nejen za krátkou návštěvu!

Petr Suchý,
vedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií

TIP OD VYUČUJÍCÍHO

Jsme připraveni podělit se s vámi o své vědomosti a zkušenosti. Představíme vám psychologii jako vědu, řemeslo a svého druhu i umění. Nenecháme vás na pochybách, že psychologie je naším koníčkem. Jsme připraveni kdykoliv s vámi mluvit. Budete-li zpočátku potřebovat průvodce, budeme nablízku. A zároveň s vámi také od prvních dnů počítáme jako s partnery a kolegy, jejichž názoru si vážíme.

Miroslav Šipula, katedra psychologie,
vítěz ankety o nejlepšího učitele 2015

KAM NA ZÁPIS

Budova fakulty
Budova fakulty
Nejočekávanější okamžik studia – slavnostní promoce
Nejočekávanější okamžik studia – slavnostní promoce
Poznávejte tajemství společnosti s přáteli z FSS!
Poznávejte tajemství společnosti s přáteli z FSS!
Televizní studio využívají studenti žurnalistiky (foto: Aleš Ležatka)
Televizní studio využívají studenti žurnalistiky (foto: Aleš Ležatka)
Atrium je srdcem budovy FSS i společenského života
Atrium je srdcem budovy FSS i společenského života
V knihovně FSS vždy najdete informace, které potřebujete
V knihovně FSS vždy najdete informace, které potřebujete
Fakulta nabízí mnoho míst pro relaxaci a studium
Fakulta nabízí mnoho míst pro relaxaci a studium

DO SVĚTA. NA ZKUŠENOU.
ZA STUDIEM.

Zní vám studium v zahraničí jako něco nereálného? Na Masarykově univerzitě může do zahraničí vycestovat na semestr nebo dva každý student, stačí podat přihlášku a projít výběrovým řízením. Šance dostat se ven je rozhodně velká. Nepropásněte tak jedinečnou příležitost, kterou už po studiu mít nebudete.

Využijte nejrozšířenější program Erasmus+, díky němuž vloni na některé z evropských univerzit studovalo přes tisíc našich studentů. Nebo si podejte přihlášku na jednu z  70 partnerských univerzit, například do Brazílie, Austrálie, Číny nebo Kanady. Přes mezinárodní síť ISEP si můžete vybírat ze 150 univerzit v USA a 50 dalších různě po světě. A nový projekt Erasmus mimo Evropu vás pošle na Srí Lanku, do Papuy Nové Guiney nebo třeba do Dominikánské republiky.

Pokud byste přece jenom ocenili více praxe, s programem Erasmus+ můžete „stážovat“ po Evropě, třeba i jako absolventi. A jako freemoveři můžete zavítat do všech koutů světa.

Možností je spousta. Málokterá univerzita v Česku se pyšní takovou mezinárodní spoluprací jako ta naše. Tak neváhejte a vyhlédněte si na interaktivní mapě zahraniční univerzitu, kam byste chtěli jet studovat, už teď.  A nezapomeňte – Masarykova univerzita váš zahraniční pobyt podpoří nemalým měsíčním stipendiem.

czs.muni.cz »     dosveta.muni.cz »

TIPY NA PŘEDMĚTY

Velkou výhodou studia na MU je možnost zvolit si z široké nabídky předmětů. Každý student si může zapsat také kurzy mimo svůj obor a fakultu – podle toho, co ho baví a zajímá. Na ukázku jsme vybrali dva předměty z FSS, dva z dalších fakult a jeden sportovní. Zajímavé, že?

FAKULTA SOCIÁLNÍCH STUDIÍ

Politické postoje a veřejné mínění »

Krizový management »

FILOZOFICKÁ FAKULTA

Leadership »

PEDAGOGICKÁ FAKULTA

Tvůrčí psaní poezie »

FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ

Tělesná výchova - Zumba »

KOLIK ŘEČÍ UMÍŠ…
JAZYKY NA FAKULTĚ

Výuku jazyků má na starosti Centrum jazykového vzdělávání, které nabízí pestrou paletu kurzů v angličtině, francouzštině, španělštině, němčině a ruštině. Především kurzy angličtiny jsou různorodě profilované: oborově (např. angličtina pro psychology), podle procvičované dovednosti (např. akademické psaní s intenzívním zapojením čtení a poslechu) a podle jazykové úrovně (B2/C1). Zatímco kurzy na bakalářském stupni vedou studenty k osvojení jazykové kompetence na úrovni B2, na magisterském stupni garantuje oddělení výuku angličtiny na úrovni C1.

Centrum vám dále nabízí kurzy prezentačních dovedností, interkulturní komunikace, politické debaty v anglicky, francouzsky, německy a španělsky mluvících zemích. Ve všech kurzech lektoři zdůrazňují komunikativní aspekt a jazykové dovednosti. Věří v „learning by doing“, tedy přístup, že aktivní účastí na výuce se naučíte nejvíce.

cjv.muni.cz »

TIP: Chcete si ještě před zahájením studia zlepšit angličtinu? Vyrazte na Letní školu anglického jazyka pro studium na vysoké škole nebo na Intenzivní kurz studijních dovedností v angličtině a u vstupních testů zazáříte.

PRVÁKOVINY

Máte spoustu otázek? Chcete se dozvědět, jak snadno zvládnout nástup na VŠ a zároveň si najít kamarády ještě před začátkem semestru? Pak jsou tu pro vás Prvákoviny! Jediná oficiální seznamovací akce Muni pro vás – prváky. Během dvou dnů poznáte prostředí své fakulty, své starší spolužáky i tipy, které vám usnadní studium i studentský život.

Pro další informace a novinky se připojte k FB skupině Prváci MU 2018 (official) anebo se podívejte na web Kariérního centra MU do sekce Prvákoviny.

JobCheckIN

Kde najít první stáž v oboru nebo zkrácený úvazek? Jako studenti Masarykovy univerzity máte výhodu díky kariérnímu portálu JobCheckIN, jedinému portálu svého druhu v ČR. Co v něm najdete? Nabídky i pro prváky, díky kterým si vyzkoušíte v praxi všechno, co se naučíte ve škole. Nemusíte se bát, že by od vás někdo očekával hromadu zkušeností, právě naopak!

Neváhejte, vytvořte si profil hned po zápisu a odstartujte své kariérní dobrodružství! Čím dřív začnete, tím snáze najdete přesně to, co hledáte.

BRNO: MĚSTO, KTERÉ VÁS BUDE BAVIT

V Brně se rozhodně nudit nebudete! V moravské metropoli najdete nespočet příležitostí ke kulturnímu vyžití, výletům, gastronomickým zážitkům, sportu, zábavě i odpočinku. Brněnskou atmosféru spoluutvářejí desetitisíce studentů šesti vysokých škol, své místo si zde určitě najdete i vy.

PŘÍRODA NA DOSAH

Chcete vyrazit se spolužáky na piknik nebo si lehnout do trávy a relaxovat? V Brně najdete zeleň na každém rohu. V Lužánkách si zahrajete tenis a pétanque, park pod Špilberkem proslul svými výhledy na město a Kraví hora moderní hvězdárnou nebo plaveckým areálem. Ve Wilsonově lese se potkáte s náruživými sportovci, přehrada láká ke koupání i romantickým procházkám. Stačí si vybrat.

FILMOVÁ A DIVADELNÍ SCÉNA

Máte rádi supermoderní kina s 3D zvukem? V nákupních centrech jich najdete několik. Učarovaly vám historické promítací budovy s neopakovatelnou atmosférou? Pak je pro vás jako stvořené kino Scala, které přímo v centru města provozuje Masarykova univerzita. Také divadelní nadšenci si Brno zamilují. Nikde jinde v ČR se totiž nesetkáte s takovou koncentrací činohry, opery, baletu i alternativního divadla.

KAFE V BRNĚ

Dobrá káva má v Brně tradici už desítky let. V poslední době tu navíc vyrostla spousta kaváren s jedinečnou atmosférou, od nostalgického retra přes neofunkcionalistický styl až po rodinné podniky s cukrárnou. Až budete ve zkouškovém období potřebovat nakopnout, stačí zajít do centra. Nebo počkat, až kolem pofrčí pojízdný stánek KOFI-KOFI…

SMÍM PROSIT?

Na své si v Brně přijdou příznivci stále populárnějšího swingu, diskoték i rocku. V létě vás zlákají tančírny pod otevřeným nebem, celoročně hudební kluby. Legendární Fléda má více než stoletou historii a kromě muziky sem můžete zajít i na filmový festival. Faval music circus u výstaviště zve na multižánrový program, Metro Music Bar především na rock, funk a jazz.

NAPŘÍČ STALETÍMI

I když se o tom mimo Brno moc nemluví, najdete tu architektonické skvosty staré stovky let i pár měsíců. Na Špilberku na vás dýchne atmosféra 17. století, katedrála Petrov stojí v centru biskupství. Proslulé funkcionalistické vily v čele s jedinečnou vilou Tugendhat, tovární areály dokumentující časy průmyslové revoluce i postmoderní stavby jako nákupní centrum Letmo u  „myší díry", jehož fasáda připomíná ementál,  udělají z každé procházky skvělý zážitek.

KDYŽ ZAKRUČÍ V BŘIŠE

Hlad ani žízeň vás v Brně trápit nebude. Luxusní zážitkové restaurace se střídají s fastfoody, pivnice s vinárnami a pizzerie s burger bary. Stále větší oblibě se těší bistra se zdravou výživou i rozvoz jídel několika světových kuchyní. Ani MU na své studenty nezapomněla a provozuje síť menz s příjemnými cenami.

© Masarykova univerzita      www.muni.cz      fss.muni.cz      studijni@fss.muni.cz
#followmasaryk

© Masarykova univerzita

www.muni.cz      fss.muni.cz      studijni@fss.muni.cz
#followmasaryk