VÍTEJTE NA FAKULTĚ

Blahopřejeme k přijetí na Fakultu sportovních studií (FSpS) Masarykovy univerzity! Těší nás, že řady studentů druhé největší české univerzity rozšíří další zájemci o kvalitní vzdělávání, společenské i vědecké dění a úspěšnou kariéru. Abychom vám start co nejvíce zpříjemnili, přinášíme ty nejdůležitější informace nejen o studiu. Hodně štěstí a brzy na viděnou na MU!

FAKULTA V ČÍSLECH

9 let v nových prostorách kampusu

8 kateder

16 let tradice

39 partnerských univerzit a fakult

114 zaměstnanců

92 % absolventů by znovu studovalo na MU

1140 studentů

7 DŮVODŮ, PROČ SE TĚŠIT NA FSpS

FLEXIBILNÍ STUDIUM

Volbou seminárních skupin si sami sestavíte rozvrh. Předměty vyučované na FSpS mají obvykle povinná cvičení, přednášky jsou nepovinné jako jinde. Teoretické hodiny se prolínají s praktickými, při nichž studenti získávají rozsáhlé spektrum dovedností.

MODERNÍ PROSTORY

Fakulta sídlí v nových prostorách univerzitního kampusu. Zde na vás čeká hala míčových sportů, hala úpolových sportů, pohybová tělocvična, univerzální tělocvična, posilovna i seminární a přednáškové místnosti. Některé specializované předměty, jako například plavání nebo atletika, se vyučují mimo kampus.

KOMPLEXNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Nabídka oborů i předmětů na FSpS je široká a zaujme každého, kdo se chce realizovat ve sportu, výživě, managementu, trenérství, fyzioterapii či dalších souvisejících oblastech. Můžete se těšit jak na praktické kurzy plné radosti z pohybu, tak na teoretické předměty, jež se stanou základem vaší odbornosti.

SNADNÁ DOPRAVA

S FSpS sousedí Moravský zemský archiv a fakultní nemocnice, díky nimž má kampus skvělou obslužnost MHD. Jezdí sem trolejbusy č. 25 a 37 i autobusy č. 50, 60, 61 a 69. Za několik minut se tak přesunete do centra města.

PŘÍJEMNÉ OKOLÍ

Poblíž kampusu vyrostlo nákupní středisko Campus Square. Sem můžete zajít nejen do menzy, ale také si udělat radost zajímavým kouskem do šatníku nebo doplnit peněženku z bankomatu. I studentské koleje najdete nedaleko – na ulici Vinařská nad výstavištěm.

ADMINISTRATIVA ONLINE

Zapomeňte na papírování, většinu administrativy vyřešíte v Informačním systému MU. Registrace předmětů, přihlašování na zkoušky, komunikace s učiteli, stahování studijních materiálů… To vše zvládnete z kteréhokoliv počítače.

INSPIRATIVNÍ ATMOSFÉRA

Za jednu společnou hodinu strávenou sportem se lidé poznají mnohem víc než za celý semestr sezení v lavici. Studenti FSpS za všech okolností táhnou za jeden provaz. Pomohou vám, když potřebujete podpořit u zkoušek, nebo vás vytáhnou ven v pátek večer.

VZKAZ STUDENTA

Nástupem do navazujícího studia managementu sportu jsem začal novou a zajímavou etapu svého studijního života, od které jsem očekával kromě zlepšení svých znalostí a dovedností, také navázání nových přátelství a kontaktů. Toto vše se mi začalo plnit už v průběhu prvního semestru a následně jsem byl překvapen vstřícností a vůlí pracovníků naší fakulty poradit a pomoci s jakýmkoliv problémem, který mě v rámci studia potkal. Zároveň mi byla poskytnuta příležitost zapojit se do různých aktivit organizovaných fakultou a jejími členy, kde jsem se měl možnost potkat s lidmi z celého světa a získat nové pohledy na různé problematiky. Někdy se sice může zdát, že skloubit vše dohromady je hodně náročné (a někdy tomu tak může být), ale s dostatečnou odpovědností a hlavně pozitivní energií, která se touto fakultou šíři, není nic takový problém, jak se na první pohled může zdát.

Bc. Šimon Karger, obor Management sportu, 1. ročník navazujícího magisterského studia

VZPOMÍNKA ABSOLVENTA

Studium na vysoké škole je především o volnosti, seberozvoji a sebeutváření, přístupu k informacím a dobré partě lidí. Fakulta sportovních studií mi tohle všechno umožnila, a proto jsem se po magisterském studiu rozhodl se posunout ve svých znalostech ještě kousek dále formou postgraduálního studia. FSpS je trefou pro každého, kdo má zájem vzdělávat se v oblasti pohybové aktivity, životního stylu a dalších oborech, které se s touto oblastí pojí. Po fakultě se totiž pohybují opravdoví odborníci na jednotlivé obory a jejich ochota dělit se o své poznatky mě po příchodu na fakultu velice mile překvapila. Obrovskou výhodu pak spatřuji v moderním kampusu, kde se fakulta nachází. Vše potřebné je zde na jednom místě a člověk zde může čas využívat aktivně a efektivně, ale zároveň i v poklidu zrelaxovat. Uznejte sami, kde jinde můžete v rámci studia sportovat, rozvíjet své znalosti, dovednosti a chodit při tom v teplákách bez toho, aniž by se na vás kdokoli díval podezřele... Pecka, ne?

Mgr. Tomáš Hlinský, absolvent NMgr. studia FSpS, 1. ročník postgraduální doktorské studium kinantropologie

TIP OD VYUČUJÍCÍ

Fakulta sportovních studií nabízí svým studentům nejen mnoho zajímavých teoretických a zejména praktických předmětů pod vedením odborníků a specialistů z praxe, ale také spoustu příležitostí ke spolupráci na vědecko-výzkumných projektech, fakultních akcích pro různé cílové skupiny či při organizaci závodů a sportovních soutěží. Studenti také jistě ocení možnost vycestovat na zahraniční stáž na jednu z partnerských univerzit fakulty, kde si mohou rozšířit obzory, zlepšit se v cizích jazycích a poznat nové přátele z celého světa. Přátelský přístup vyučujících a krásné moderní prostředí nového univerzitního kampusu, za nímž začíná nejdelší brněnská cyklostezka, jsou jistě příjemné bonusy studia na FSpS! Těšíme se na vás!

Mgr. Dagmar Heiland Trávníková, Ph.D., odborná asistentka, Katedra společenských věd a managementu sportu

KAM NA ZÁPIS

V hale míčových sportů na vás čeká trénink i zápasy
V hale míčových sportů na vás čeká trénink i zápasy
Děkanát FSpS MU v univerzitním kampusu
Děkanát FSpS MU v univerzitním kampusu
V moderní posilovně fakulty naberete svaly i kondici
V moderní posilovně fakulty naberete svaly i kondici
Budova fakulty (foto: Aleš Ležatka)
Budova fakulty (foto: Aleš Ležatka)
Knihovna univerzitního kampusu – zdroj neomezených informací
Knihovna univerzitního kampusu – zdroj neomezených informací
V tělocvičnách se sportuje, poslouchají přednášky a někdy i koncerty
V tělocvičnách se sportuje, poslouchají přednášky a někdy i koncerty
Nastartujte své studium na FSpS!
Nastartujte své studium na FSpS!

DO SVĚTA. NA ZKUŠENOU.
ZA STUDIEM.

Zní vám studium v zahraničí jako něco nereálného? Na Masarykově univerzitě může do zahraničí vycestovat na semestr nebo dva každý student, stačí podat přihlášku a projít výběrovým řízením. Šance dostat se ven je rozhodně velká. Nepropásněte tak jedinečnou příležitost, kterou už po studiu mít nebudete.

Využijte nejrozšířenější program Erasmus+, díky němuž vloni na některé z evropských univerzit studovalo přes tisíc našich studentů. Nebo si podejte přihlášku na jednu z  70 partnerských univerzit, například do Brazílie, Austrálie, Číny nebo Kanady. Přes mezinárodní síť ISEP si můžete vybírat ze 150 univerzit v USA a 50 dalších různě po světě. A nový projekt Erasmus mimo Evropu vás pošle na Srí Lanku, do Papuy Nové Guiney nebo třeba do Dominikánské republiky.

Pokud byste přece jenom ocenili více praxe, s programem Erasmus+ můžete „stážovat“ po Evropě, třeba i jako absolventi. A jako freemoveři můžete zavítat do všech koutů světa.

Možností je spousta. Málokterá univerzita v Česku se pyšní takovou mezinárodní spoluprací jako ta naše. Tak neváhejte a vyhlédněte si na interaktivní mapě zahraniční univerzitu, kam byste chtěli jet studovat, už teď.  A nezapomeňte – Masarykova univerzita váš zahraniční pobyt podpoří nemalým měsíčním stipendiem.

czs.muni.cz »     dosveta.muni.cz »

TIPY NA PŘEDMĚTY

Velkou výhodou studia na MU je možnost zvolit si z široké nabídky předmětů. Každý student si může zapsat také kurzy mimo svůj obor a fakultu – podle toho, co ho baví a zajímá. Na ukázku jsme vybrali tři předměty z FSpS (dva české a jeden vyučovaný v angličtině) a dva z dalších fakult. Zajímavé, že?

FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ

Základy výživy ve sportu »

Teorie sportovního tréninku »

Outdoor activities »

FILOZOFICKÁ FAKULTA

Dějiny starověkého „sportu“ »

PEDAGOGICKÁ FAKULTA

Pedagogická psychologie »

KOLIK ŘEČÍ UMÍŠ…
JAZYKY NA FAKULTĚ

Výuku jazyků má na starosti Centrum jazykového vzdělávání.  Nabízí kurzy angličtiny, jejichž absolvování vám zajistí jazykové kompetence a znalosti potřebné ke složení povinné zkoušky a připraví vás pro praxi.

Centrum poskytuje výuku zaměřenou na problematiku sportu všeobecně, ale také specializované kurzy dle jednotlivých oborů. Během studia si studenti osvojí i další akademické dovednosti (prezentace nebo akademické psaní), získají důležité soft-skills a prohloubí si komunikační schopnosti. Výuka v bakalářském studijním programu dosahuje úrovně B1, výuka v magisterském programu úrovně B2.

cjv.muni.cz »

TIP: Chcete si ještě před zahájením studia zlepšit angličtinu? Vyrazte na Letní školu anglického jazyka pro studium na vysoké škole nebo na Intenzivní kurz studijních dovedností v angličtině a u vstupních testů zazáříte.

PRVÁKOVINY

Máte spoustu otázek? Chcete se dozvědět, jak snadno zvládnout nástup na VŠ a zároveň si najít kamarády ještě před začátkem semestru? Pak jsou tu pro vás Prvákoviny! Jediná oficiální seznamovací akce Muni pro vás – prváky. Během dvou dnů poznáte prostředí své fakulty, své starší spolužáky i tipy, které vám usnadní studium i studentský život.

Pro další informace a novinky se připojte k FB skupině Prváci MU 2018 (official) anebo se podívejte na web Kariérního centra MU do sekce Prvákoviny.

JobCheckIN

Kde najít první stáž v oboru nebo zkrácený úvazek? Jako studenti Masarykovy univerzity máte výhodu díky kariérnímu portálu JobCheckIN, jedinému portálu svého druhu v ČR. Co v něm najdete? Nabídky i pro prváky, díky kterým si vyzkoušíte v praxi všechno, co se naučíte ve škole. Nemusíte se bát, že by od vás někdo očekával hromadu zkušeností, právě naopak!

Neváhejte, vytvořte si profil hned po zápisu a odstartujte své kariérní dobrodružství! Čím dřív začnete, tím snáze najdete přesně to, co hledáte.

BRNO: MĚSTO, KTERÉ VÁS BUDE BAVIT

V Brně se rozhodně nudit nebudete! V moravské metropoli najdete nespočet příležitostí ke kulturnímu vyžití, výletům, gastronomickým zážitkům, sportu, zábavě i odpočinku. Brněnskou atmosféru spoluutvářejí desetitisíce studentů šesti vysokých škol, své místo si zde určitě najdete i vy.

PŘÍRODA NA DOSAH

Chcete vyrazit se spolužáky na piknik nebo si lehnout do trávy a relaxovat? V Brně najdete zeleň na každém rohu. V Lužánkách si zahrajete tenis a pétanque, park pod Špilberkem proslul svými výhledy na město a Kraví hora moderní hvězdárnou nebo plaveckým areálem. Ve Wilsonově lese se potkáte s náruživými sportovci, přehrada láká ke koupání i romantickým procházkám. Stačí si vybrat.

FILMOVÁ A DIVADELNÍ SCÉNA

Máte rádi supermoderní kina s 3D zvukem? V nákupních centrech jich najdete několik. Učarovaly vám historické promítací budovy s neopakovatelnou atmosférou? Pak je pro vás jako stvořené kino Scala, které přímo v centru města provozuje Masarykova univerzita. Také divadelní nadšenci si Brno zamilují. Nikde jinde v ČR se totiž nesetkáte s takovou koncentrací činohry, opery, baletu i alternativního divadla.

KAFE V BRNĚ

Dobrá káva má v Brně tradici už desítky let. V poslední době tu navíc vyrostla spousta kaváren s jedinečnou atmosférou, od nostalgického retra přes neofunkcionalistický styl až po rodinné podniky s cukrárnou. Až budete ve zkouškovém období potřebovat nakopnout, stačí zajít do centra. Nebo počkat, až kolem pofrčí pojízdný stánek KOFI-KOFI…

SMÍM PROSIT?

Na své si v Brně přijdou příznivci stále populárnějšího swingu, diskoték i rocku. V létě vás zlákají tančírny pod otevřeným nebem, celoročně hudební kluby. Legendární Fléda má více než stoletou historii a kromě muziky sem můžete zajít i na filmový festival. Faval music circus u výstaviště zve na multižánrový program, Metro Music Bar především na rock, funk a jazz.

NAPŘÍČ STALETÍMI

I když se o tom mimo Brno moc nemluví, najdete tu architektonické skvosty staré stovky let i pár měsíců. Na Špilberku na vás dýchne atmosféra 17. století, katedrála Petrov stojí v centru biskupství. Proslulé funkcionalistické vily v čele s jedinečnou vilou Tugendhat, tovární areály dokumentující časy průmyslové revoluce i postmoderní stavby jako nákupní centrum Letmo u  „myší díry", jehož fasáda připomíná ementál,  udělají z každé procházky skvělý zážitek.

KDYŽ ZAKRUČÍ V BŘIŠE

Hlad ani žízeň vás v Brně trápit nebude. Luxusní zážitkové restaurace se střídají s fastfoody, pivnice s vinárnami a pizzerie s burger bary. Stále větší oblibě se těší bistra se zdravou výživou i rozvoz jídel několika světových kuchyní. Ani MU na své studenty nezapomněla a provozuje síť menz s příjemnými cenami.

© Masarykova univerzita      www.muni.cz      fsps.muni.cz      studjini@fsps.muni.cz
#followmasaryk