VÍTEJTE NA FAKULTĚ

Blahopřejeme k přijetí na Fakultu informatiky (FI) Masarykovy univerzity! Těší nás, že řady studentů druhé největší české univerzity rozšíří další zájemci o kvalitní vzdělávání, společenské i vědecké dění a úspěšnou kariéru. Abychom vám start co nejvíce zpříjemnili, přinášíme ty nejdůležitější informace nejen o studiu. Hodně štěstí a brzy na viděnou na MU!

8 DŮVODŮ, PROČ SE TĚŠIT NA FI

PRESTIŽ A TRADICE

Fakulta informatiky na Masarykově univerzitě vznikla roku 1994 jako první samostatná fakulta v tomto oboru v ČR a díky vysoké odbornosti, skvělému technickému vybavení a propojení studia a praxe se jí dosud žádná nevyrovnala.

ŠPIČKOVÝ VÝZKUM

Na FI působí ti nejlepší odborníci v oblasti informatiky a informačních technologií. Funguje zde několik Center excelence Grantové agentury, řeší se velké evropské projekty. A vy budete součástí toho všeho – dveře laboratoří jsou vám otevřené.

NEJMODERNĚJŠÍ LABORATOŘE

FI se může pochlubit 17 výzkumnými laboratořemi zabývajícími se vším, od kryptografie po zpracování přirozeného jazyka. Již od počátku studia se tak můžete podílet na řešení prestižních projektů a osvojovat si nejnovější světové poznatky z IT přímo v praxi.

CROCS, KYPO, KYPOLAB: bezpečnost nade vše

Kromě Centra pro výzkum kryptografie a bezpečnosti CRoCS je součástí FI i KYPO, unikátní prostředí pro simulaci útoků na informační infrastruktury a obrany proti nim, a seminář KYPOLab. Školí se zde bezpečnostní experti, testují se nové postupy, odhalují bezpečnostní chyby a konají se soutěže studentů.

SPOLUPRÁCE S PRŮMYSLOVÝMI PARTNERY

V areálu FI se nachází zbrusu nová budova vědeckotechnického parku (CERIT SP), kde sídlí ty nejvlivnější firmy na poli IT. Máte možnost se aktivně podílet na jejich aplikovaném výzkumu a nastartovat svou kariéru už během studia. Také téma závěrečné práce můžete zvolit ve spolupráci s komerčními partnery.

ŠTĚDRÁ STIPENDIA

Hned po nástupu můžete získat mimořádné motivační stipendium 7000 Kč a na základě studijních výsledků pak prospěchové stipendium až do výše 18 000 Kč.

STUDENTSKÝ ŽIVOT

Informatika nezahrnuje jen programování, počítače a matematiku. Život na FI přináší třeba každoroční  Filmový festival Fakulty informatiky Masarykovy univerzityProFIdivadlo, oboje dokonce jako součást studijní nabídky. Aktivní je i Studentská unie FI a  Spolek přátel severské zvěře.

FLEXIBILNÍ STUDIUM

Kreditový systém přináší volnost při výběru předmětů a průchodu studiem. FI každoročně vypisuje přes 400 předmětů, navíc si lze zapisovat i kurzy z jiných fakult MU.

VZPOMÍNKA ABSOLVENTKY

Být dnes na střední škole, studium na Masarykově univerzitě si rozhodně zopakuju. Dalo mi rozhled ke směřování profesní kariéry, přátele, cenné znalosti a sebevědomí. Milovala jsem zázemí univerzitních knihoven a možnost zapisovat si různé předměty na všech fakultách. Dokonce jsem na jeden semestr vyjela na studia do Amsterdamu.

Dita Přikrylová, obor služby - výzkum, řízení a inovace (zakladatelka organizace Czechitas)

VZPOMÍNKA ABSOLVENTA

Masarykova univerzita mi umožnila do hloubky studovat oblasti, které mě zajímají. Pro stáže na zahraničních vysokých školách mě jazykově i odborně vybavila díky perfektní výuce angličtiny a dobrému podílu teoretických a praktických předmětů.

Andrej Pančík, obor aplikovaná informatika

(Studoval v Oxfordu, působil v CERNu a v Silicon Valley. Nyní podniká v Los Angeles. )

TIP OD VYUČUJÍCÍ

Fakulta informatiky MU je výjimečná nejen svou otevřeností vůči technologickým firmám a novým trendům, ale i svou vazbou na zahraniční univerzity a špičková světová výzkumná centra. Zapojení do výzkumu i výuky přitom nabízí studentům již na bakalářském a magisterském stupni, a tak tento zajímavý svět otevírá i jim. I to byl jeden z důvodů, proč jsem se po absolvování FI MU a několika zahraničních stážích rozhodla na FI MU vrátit a své akademické působení rozvíjet právě zde.

Bára Bühnová, odborná asistentka, katedra počítačových systémů a komunikací

VZKAZ PRŮMYSLOVÉHO PARTNERA

Na FI MU si cením, že fakulta je schopná vychovávat absolventy, kteří mají šanci na úspěch v mezinárodní konkurenci. Mají dobrou orientaci v oblasti vývoje SW, ideálně podpořenou zkušeností z reálného prostředí.

Radovan Musil, ředitel vývojového centra Red Hat Czech s.r.o.

KAM NA ZÁPIS

V atriu FI je dost prostoru pro odpočinek i studium (foto: Miroslav Mašek)
V atriu FI je dost prostoru pro odpočinek i studium (foto: Miroslav Mašek)
Fakulta spolupracuje s rozsáhlou sítí partnerů (foto: Jiří Salik Sláma)
Fakulta spolupracuje s rozsáhlou sítí partnerů (foto: Jiří Salik Sláma)
Vědeckotechnický park a inkubátor v areálu FI (foto: Aleš Ležatka)
Vědeckotechnický park a inkubátor v areálu FI (foto: Aleš Ležatka)
Studenti si rádi vytvoří appku třeba na Android (foto: Tomáš Kučera)
Studenti si rádi vytvoří appku třeba na Android (foto: Tomáš Kučera)
Úspěch určitě stojí za trochu námahy (foto: Tomáš Kučera)
Úspěch určitě stojí za trochu námahy (foto: Tomáš Kučera)
Laboratoře zkoumají mj. interakci člověka s počítači (foto: Gabriela Podolníková)
Laboratoře zkoumají mj. interakci člověka s počítači (foto: Gabriela Podolníková)
Na FI nikdy nebudete na studijní úkoly sami (foto: Tomáš Kučera)
Na FI nikdy nebudete na studijní úkoly sami (foto: Tomáš Kučera)

DO SVĚTA. NA ZKUŠENOU.
ZA STUDIEM.

Zní vám studium v zahraničí jako něco nereálného? Na Masarykově univerzitě může do zahraničí vycestovat na semestr nebo dva každý student, stačí podat přihlášku a projít výběrovým řízením. Šance dostat se ven je rozhodně velká. Nepropásněte tak jedinečnou příležitost, kterou už po studiu mít nebudete.

Využijte nejrozšířenější program Erasmus+, díky němuž vloni na některé z evropských univerzit studovalo přes tisíc našich studentů. Nebo si podejte přihlášku na jednu z  70 partnerských univerzit, například do Brazílie, Austrálie, Číny nebo Kanady. Přes mezinárodní síť ISEP si můžete vybírat ze 150 univerzit v USA a 50 dalších různě po světě. A nový projekt Erasmus mimo Evropu vás pošle na Srí Lanku, do Papuy Nové Guiney nebo třeba do Dominikánské republiky.

Pokud byste přece jenom ocenili více praxe, s programem Erasmus+ můžete „stážovat“ po Evropě, třeba i jako absolventi. A jako freemoveři můžete zavítat do všech koutů světa.

Možností je spousta. Málokterá univerzita v Česku se pyšní takovou mezinárodní spoluprací jako ta naše. Tak neváhejte a vyhlédněte si na interaktivní mapě zahraniční univerzitu, kam byste chtěli jet studovat, už teď.  A nezapomeňte – Masarykova univerzita váš zahraniční pobyt podpoří nemalým měsíčním stipendiem.

czs.muni.cz »     dosveta.muni.cz »

TIPY NA PŘEDMĚTY

Velkou výhodou studia na MU je možnost zvolit si z široké nabídky předmětů. Každý student si může zapsat také kurzy mimo svůj obor a fakultu – podle toho, co ho baví a zajímá. Na ukázku jsme vybrali dva předměty z FI, dva z dalších fakult a jeden sportovní. Zajímavé, že?

FAKULTA INFORMATIKY

Umělá inteligence »

Animace a vizualizace »

FAKULTA SOCIÁLNÍCH STUDIÍ

Základy digitální fotografie »

FILOZOFICKÁ FAKULTA

Výcvik komunikace zaměřený na techniky asertivity »

FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ

Tělesná výchova - Horostěna »

KOLIK ŘEČÍ UMÍŠ…
JAZYKY NA FAKULTĚ

Výuku jazyků má na starosti Centrum jazykového vzdělávání. Na začátku studia absolvujete test, který ověří úroveň vaší angličtiny. Podle toho se pak můžete rozhodnout, jaký kurz navštěvovat. Centrum nabízí kurzy, které studentům pomohou složit závěrečnou zkoušku na úrovni B2 a zároveň si rozšířit znalosti a dovednosti v anglickém jazyce. Výuka zahrnuje jak prohloubení gramatiky, tak odborná témata z oblasti informačních technologií.

Další kurzy připravují studenty na odborné prezentace, seznamují s pravidly psaní akademických textů nebo pomáhají s tvorbou magisterských diplomových prací v angličtině. Pro opakování či samostudium můžete využít jazykový e-learning. Pokud potřebujete před zahájením studia jazykové znalosti dopilovat, můžete navštěvovat placené kurzy. Ty vám pomohou úspěšně zvládnout vstupní test.

cjv.muni.cz »

TIP: Chcete si ještě před zahájením studia zlepšit angličtinu? Vyrazte na Letní školu anglického jazyka pro studium na vysoké škole nebo na Intenzivní kurz studijních dovedností v angličtině a u vstupních testů zazáříte.

PRVÁKOVINY

Máte spoustu otázek? Chcete se dozvědět, jak snadno zvládnout nástup na VŠ a zároveň si najít kamarády ještě před začátkem semestru? Pak jsou tu pro vás Prvákoviny! Jediná oficiální seznamovací akce Muni pro vás – prváky. Během dvou dnů poznáte prostředí své fakulty, své starší spolužáky i tipy, které vám usnadní studium i studentský život.

Pro další informace a novinky se připojte k FB skupině Prváci MU 2018 (official) anebo se podívejte na web Kariérního centra MU do sekce Prvákoviny.

JobCheckIN

Kde najít první stáž v oboru nebo zkrácený úvazek? Jako studenti Masarykovy univerzity máte výhodu díky kariérnímu portálu JobCheckIN, jedinému portálu svého druhu v ČR. Co v něm najdete? Nabídky i pro prváky, díky kterým si vyzkoušíte v praxi všechno, co se naučíte ve škole. Nemusíte se bát, že by od vás někdo očekával hromadu zkušeností, právě naopak!

Neváhejte, vytvořte si profil hned po zápisu a odstartujte své kariérní dobrodružství! Čím dřív začnete, tím snáze najdete přesně to, co hledáte.

BRNO: MĚSTO, KTERÉ VÁS BUDE BAVIT

V Brně se rozhodně nudit nebudete! V moravské metropoli najdete nespočet příležitostí ke kulturnímu vyžití, výletům, gastronomickým zážitkům, sportu, zábavě i odpočinku. Brněnskou atmosféru spoluutvářejí desetitisíce studentů šesti vysokých škol, své místo si zde určitě najdete i vy.

PŘÍRODA NA DOSAH

Chcete vyrazit se spolužáky na piknik nebo si lehnout do trávy a relaxovat? V Brně najdete zeleň na každém rohu. V Lužánkách si zahrajete tenis a pétanque, park pod Špilberkem proslul svými výhledy na město a Kraví hora moderní hvězdárnou nebo plaveckým areálem. Ve Wilsonově lese se potkáte s náruživými sportovci, přehrada láká ke koupání i romantickým procházkám. Stačí si vybrat.

FILMOVÁ A DIVADELNÍ SCÉNA

Máte rádi supermoderní kina s 3D zvukem? V nákupních centrech jich najdete několik. Učarovaly vám historické promítací budovy s neopakovatelnou atmosférou? Pak je pro vás jako stvořené kino Scala, které přímo v centru města provozuje Masarykova univerzita. Také divadelní nadšenci si Brno zamilují. Nikde jinde v ČR se totiž nesetkáte s takovou koncentrací činohry, opery, baletu i alternativního divadla.

KAFE V BRNĚ

Dobrá káva má v Brně tradici už desítky let. V poslední době tu navíc vyrostla spousta kaváren s jedinečnou atmosférou, od nostalgického retra přes neofunkcionalistický styl až po rodinné podniky s cukrárnou. Až budete ve zkouškovém období potřebovat nakopnout, stačí zajít do centra. Nebo počkat, až kolem pofrčí pojízdný stánek KOFI-KOFI…

SMÍM PROSIT?

Na své si v Brně přijdou příznivci stále populárnějšího swingu, diskoték i rocku. V létě vás zlákají tančírny pod otevřeným nebem, celoročně hudební kluby. Legendární Fléda má více než stoletou historii a kromě muziky sem můžete zajít i na filmový festival. Faval music circus u výstaviště zve na multižánrový program, Metro Music Bar především na rock, funk a jazz.

NAPŘÍČ STALETÍMI

I když se o tom mimo Brno moc nemluví, najdete tu architektonické skvosty staré stovky let i pár měsíců. Na Špilberku na vás dýchne atmosféra 17. století, katedrála Petrov stojí v centru biskupství. Proslulé funkcionalistické vily v čele s jedinečnou vilou Tugendhat, tovární areály dokumentující časy průmyslové revoluce i postmoderní stavby jako nákupní centrum Letmo u  „myší díry", jehož fasáda připomíná ementál,  udělají z každé procházky skvělý zážitek.

KDYŽ ZAKRUČÍ V BŘIŠE

Hlad ani žízeň vás v Brně trápit nebude. Luxusní zážitkové restaurace se střídají s fastfoody, pivnice s vinárnami a pizzerie s burger bary. Stále větší oblibě se těší bistra se zdravou výživou i rozvoz jídel několika světových kuchyní. Ani MU na své studenty nezapomněla a provozuje síť menz s příjemnými cenami.

© Masarykova univerzita      www.muni.cz      fi.muni.cz      studijni@fi.muni.cz
#followmasaryk

© Masarykova univerzita     
www.muni.cz      fi.muni.cz      studijni@fi.muni.cz
#followmasaryk